Choć technologia budowy domów z bali nie jest bardzo popularna, to jednak są regiony, zwłaszcza górskie i podgórskie, gdzie zyskuje na popularności. Taki dom to oaza zdrowego mikroklimatu, który zapewnia naturalny materiał użyty do budowy. Odpowiednia impregnacja zapobiega powstawaniu pleśni, grzybów czy butwieniu drewna. Jednak dziś nie przyjrzymy się samej budowie takiego domu, choć dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów i doświadczonej ekipie można go postawić nawet w kilka miesięcy, a napiszemy więcej o systemie wentylacji, który najlepiej się sprawdzi.

Ekologiczny dom – ekologiczne ogrzewanie

Skoro dom drewniany powinien być ekologiczny, to nie może w nim zabraknąć odnawialnych źródeł energii. Można zdecydować się na pompę ciepła czy też kocioł na biomasę. Ważne by, niezależnie od zastosowanego źródła energii, kocioł posiadał zamkniętą komorę spalania. W takiej sytuacji nie potrzeba budowy kominów, a spaliny można wyprowadzić przez ściany specjalnie przygotowanym wywietrznikiem. Niezależnie od tego należy stworzyć wentylację mechaniczną. Warto podkreślić, że może być ona poprowadzona tak samo jak ta wykonana w budynku murowanym. Warto zatem poznać wszystkie elementy takiego systemu wymiany powietrza.

Jak zbudować wentylację mechaniczną w domu z bali?

Przede wszystkim należy zbudować główne kanały, które będą odchodziły od rekuperatora w stronę stropu. Najlepiej wybrać te wykonane ze stali. Z kolei kanały rozprowadzające powietrze w poszczególnych pomieszczeniach można umieścić w podłodze lub na stropach, przy czym należy to zrobić w taki sposób by nie kolidowały z innymi instalacjami, np. systemem ogrzewania podłogowego. Wszystkie kanały wentylacyjne w pomieszczeniach powinny być wykonane z rur polietylenowych, które są elastyczne, efektywnie rozprowadzają świeże powietrze, a w pomieszczeniach, gdzie znajdują się anemostaty wywiewne wyciągają je i kierują w stronę wyrzutni. Wszystkie kanały zostają zasłonięte na etapie wykończenia domu z bali, w związku z czym system wentylacji nie jest w ogóle widoczny, a zapewnia komfort wszystkim domownikom. Rekuperator, który jest sercem systemu rekuperacji powinien być umieszczony w kotłowni, chyba że nie ma takiej możliwości. Wtedy trzeba go zamontować w innej części domu i odpowiednio rozplanować rozmieszczenie kanałów wentylacyjnych. Każda inwestycja rozpoczyna się od dokładnego rozrysowania projektu i sprawdzenia efektywności danego rozwiązania poprzez stosowne obliczenia. Trzeba mieć pewność, że [b]wentylacja mechaniczna[/b] z odzyskiem ciepła zapewni pożądane oszczędności energii.

Budując dom z bali wspomagany odnawialnymi źródłami energii z wentylacją mechaniczną nie można zapomnieć o tym, że stolarka okienna i drzwiowa musi zostać właściwie wykonana. Nie może być żadnych mostków termicznych i trzeba zmieścić się w restrykcyjnych normach sprawdzanych urządzeniami pomiarowymi na etapie budowy i stanu surowego zamkniętego. Dzięki odpowiednim systemom ogrzewania i wentylacji dom z bali może być ekologiczny i ekonomiczny. Warto postawić na najlepsze i najskuteczniejsze rozwiązania i wybrać wymienniki przeciwprądowe lub spiralne, ewentualnie obrotowe. Jeśli działka jest wystarczającej wielkości system rekuperacji można uzupełnić o gruntowy wymiennik ciepła. Dzięki temu można uzyskać pożądaną temperaturę nie tylko zimą – bez efektu szronienia urządzenia, ale również latem – obniżając temperaturę wewnątrz o kilka stopni.