Pielęgnacja skóry i dbanie o urodę w duchu zero waste to sposób na zrównoważoną konsumpcję i ochronę środowiska. Minimalizując potrzeby i wybierając wielofunkcyjne produkty, możesz skutecznie zadbać o swój wygląd i finanse.

Kosmetyczne zasady zero waste

Odmawiaj

Przed podjęciem decyzji o zakupie kosmetyku zastanów się nad jego przeznaczeniem. Upewnij się, że jest on niezbędny w Twojej pielęgnacji i wybierz odpowiedni. Przy zakupie nie daj się skusić niską ceną, promocją lub dodatkowym gratisem. Kup dokładnie to, co jest Ci potrzebne. W ten sposób oszczędzisz czas i pieniądze.

Wykorzystuj do końca

Zużywając produkty kosmetyczne do końca, oszczędzasz i w mniejszym stopniu przyczyniasz się do produkcji odpadów. Pamiętaj, że produkty kosmetyczne mają określoną datę przydatności, której należy ściśle przestrzegać. W przeciwnym razie możesz narazić się na alergię i podrażnienie skóry. Dlatego nie kupuj kosmetyków na zapas.

Stawiaj na produkty wielofunkcyjne i duże opakowania

Kosmetyki wielofunkcyjne jak mydło, szampon czy oliwka do ciała mogą być stosowane przez całą Twoją rodzinę. Wystarczy, że wybierzesz delikatne hipoalergiczne produkty, które mogą być używane także przez małe dzieci. Wybierając duże opakowania, oszczędzasz czas, fundusze i środowisko.

Wybieraj opakowania do recyklingu

W miarę możliwości sięgaj po produkty w szklanych opakowaniach lub kosmetyki pakowane w opakowania PET, które nadają się do recyklingu. Pamiętaj o prawidłowej segregacji odpadów, w tym opakowań po zużytych produktach kosmetycznych. Segregacja odpadów umożliwia ich recykling i ponowne wykorzystanie surowca. W ten sposób przyczyniasz się do ochrony środowiska i zmniejszasz swój ślad węglowy.

Sięgaj po ekologiczne zamienniki

Kosmetyki produkowane w duchu zero waste to bezpieczne, ekologiczne produkty z dobrym składem i przyjaznym dla środowiska opakowaniem. Używając ich w swojej pielęgnacji, przyczyniasz się do ochrony środowiska i w naturalny sposób dbasz o skórę.

Kosmetyczny recykling

Recykling kosmetyków, czyli ponowne wykorzystywanie nietrafionych produktów kosmetycznych idealnie wpisuje się w pielęgnację zero waste. I tak np. nietrafiony szampon do włosów możesz zużyć jako mydło do rąk, płyn do kąpieli lub jako płyn do prania. Krem, który nie sprawdził się w pielęgnacji twarzy, zużyj do nawilżania stóp, a nieużywaną odżywkę do włosów zamień w żel do golenia. Pomysłów na ponowne wykorzystanie kosmetyków jest wiele i tylko od Ciebie zależy, co z nimi zrobisz. Ważne, aby zostały wykorzystane w terminie i nie zasiliły lokalnego wysypiska.