Chcesz, żeby twój dom był bardziej zielony, ale nie wiesz, jak się za to zabrać? Podpowiadamy proste kroki, dzięki którym będziesz wiedzieć, jak żyć eko!

Ekologiczne zmiany w domu – zacznij od zakupów

Jeżeli chcesz wprowadzić ekologiczne zmiany w domu, najlepszym sposobem jest nie przynosić do niego nadmiaru plastiku i zbędnych rzeczy. Wydaje się, że to za duże wyzwanie? Wystarczy rozbić je na kilka mniejszych porad i wszystko staje się proste.

Zatem jak żyć bardziej eko?

1. Na zakupy zawsze z własną torbą. Zabierając na zakupy własną torbę, koszyk lub wózek ograniczasz produkcję jednorazówek, które są dużym problemem, gdy trafiają do środowiska zamiast to recyklingu. Możesz wybrać torbę bawełnianą bądź lnianą, nylonową siatkę, jakie królowały w sklepach kilkadziesiąt lat temu, solidną torbę wielokrotnego użytku wykonaną z przetworzonych tworzyw sztucznych.

2. Kupuj duże opakowania. Na jedno duże pudełko zużywa się mniej tekstury czy plastiku niż na dwa małe mające w sumie tę samą pojemność. Kupuj w dużych ilościach rzeczy, które mogą w domu długo leżeć, takie jak kaszę, makarony, płatki, olej do smażenia, napoje, środki czystości i higieniczne, przekąski i słodycze. Oczywiście kupuj tyle, ile ty i twoja rodzina zdołacie zjeść, zanim produkt się zepsuje.

3. Wybieraj opakowania z recyklingu lub ich brak. Coraz więcej firm produkujących artykuły codziennej potrzeby dba o to, aby ich opakowania pochodziły przynajmniej częściowo z recyklingu. Wiele produktów można kupić także na wagę – świetnie zaopatrzyć się we własne woreczki, które możesz uszyć z resztek tkanin lub kupić. Bez fabrycznych opakowań można dostać nie tylko owoce i warzywa, ale coraz częściej również orzechy i bakalie, kasze, sypkie nasiona strączkowe itp. Transformację odpadów w surowiec wtórny umożliwia skup plastiku.

4. Wypróbuj ekologiczne kosmetyki w kostce. Szampony i odżywki do włosów w kostce stają się dostępne w zwykłych drogeriach. Nie tylko są zapakowane w papier, ale też bardziej skoncentrowane niż te płynne, więc wystarczą na dłużej. Szampon w kostce to nie jedyny kosmetyk dostępny w tej formie. Spotkać można balsamy do ciała w kostce, nie zapominajmy też o starych dobrych mydłach. Wybieraj te z naturalnymi, odpowiedzialnie pozyskanymi składnikami. Zadbasz nie tylko o planetę, ale i o swoją skórę. Warto przyjrzeć się także ekologicznym akcesoriom, jak biodegradowalne lub zrobione z powtórnie przetworzonego plastiku szczoteczki do zębów czy maszynki do golenia z recyklingu.

Ekologiczne sposoby na sprzątanie

Nasze babcie znały ich wiele, dziś naturalne sposoby na sprzątanie pozwalają zmniejszyć ilość chemii dokoła. Do mycia łazienki i kuchni wykorzystaj cytrusy, ocet, sodę oczyszczoną. Kamień z wnętrza czajnika i zbiornika żelazka usuniesz za pomocą roztworu kwasku cytrynowego. Możesz nawet zrobić ocet jabłkowy DIY! Wystarczą umyte ogryzki lub kawałki poobijanych i brzydkich jabłek, duży słoik, woda, 1-2 łyżki cukru i do 14 dni czekania na efekty. Domowe sposoby to nie tylko ekologiczne sprzątanie, ale i duża oszczędność pieniędzy.

Naprawiaj zamiast wyrzucać

Łatwa dostępność rzeczy sprawia, że często kupujemy nowe zamiast naprawiać. Życie zero waste dąży do ograniczenia wyrzucania. Pomysł o tym, że wiele przedmiotów możesz naprawić zamiast wyrzucić. Nie tylko będziesz dłużej cieszyć się ulubionymi butami, torebką, która na wartość sentymentalną, odnowisz meble po dziadkach. Naprawiając rzeczy, zapewnisz pracę rzemieślnikom w swojej okolicy. Kolejny dobry uczynek!

Wymieniaj się!

Szukając odpowiedzi na pytanie, jak żyć bardziej ekologicznie, nie sposób nie pomyśleć o zamkniętym obiegu rzeczy. W dobie internetu jest do bardzo łatwe. Znajdziesz portale przeznaczone do wymiany i sprzedaży ubrań i dodatków, lokalne grupy z ofertami używanych rzeczy, sprzedasz i kupisz używane książki, komiksy, płyty. Warto rozejrzeć się za bazarkami charytatywnymi (często są w internecie), na których oddasz swoje niepotrzebne rzeczy i kupić ciekawe przedmioty do domu czy na prezenty, wspierając przy tym szczytny cel.