Smaczna, zdrowa, domowa kuchnia, przepięknie pachnie, doskonale prezentuje się podana na stole, ale jej największą zaletą, jest obłędny smak i cenne składniki odżywcze, które nie znajdziemy w sklepowej, przetworzonej kuchni, po brzegi wypełnionej substancjami konserwującymi. Zdrowe gotowanie, nie koniecznie oznaczać musi masę produktów kupnych w ekologicznych sklepach, czy na targach, gdzie oferowane są produkty z ekologicznych upraw, często w zawyżonej cienie. Trochę wiedzy, chęci oraz czasu, pozwoli nam na stworzenie pysznych i zdrowych dań, a nawet produktów ekologicznych, które posłużą do ich przyrządzenia, wzmocni organizm, oczyści go, lub korzystnie wpłynie na samopoczucie i stan skóry.

Naturalne, mało znane źródło witamin i składników odżywczych, które korzystnie wpływa na organizm.

Od dawien dawna wierzono, że zioła mają ogromny wpływ na organizm człowieka. Wykorzystywano je do produkcji leków, maści, przypraw oraz do produkcji kosmetyków, zwłaszcza do skóry podatnej na podrażnienia. Choć przez wielu mniszek lekarski, uznawany jest za chwast, który należy zwalczyć i wyrzucić, roślina w całości nadaje się do spożycia, a cenne składniki odżywcze oraz witaminy, zawarte w roślinie, korzystnie wpływają na organizm. Dlaczego mniszek jest tak cenny, i w jaki sposób go wykorzystać?

Jedna roślina, wiele zalet.

Mniszek jest rośliną, która w całości nadaje się do jedzenia. Młode liście, są smaczne i delikatne, doskonale nadają się jako dodatek do sałatek, zaś korzeń, zbierany jesienią, stosuje się głównie do wyciągu, jako naturalne lekarstwo na wiele dolegliwości. Mniszek, popularnie nazywany mleczem, zawiera liczne witaminy. W jego składzie znajdziemy witamine A,B, C oraz K. Ponadto, to doskonałe źródło żelaza, magnezu oraz potasu. Roślina wykazuje działanie przeciwzapalne, ułatwia trawienie, pomaga oczyścić organizm, wzmacnia odporność, a ponadto, obniża poziom cholesterolu. Mniszek lekarski, polecany jest cukrzykom, gdyż skutecznie obniża poziom cukru we krwi. Jest zatem dziko rosnącą rośliną, o wielu możliwościach zastosowania.

Mniszek w kuchni, czyli co przyrządzić z mniszka.

Z racji tego, iż roślina jest w całości do jedzenia, można z niego przyrządzić wiele potraw. Popularne są sałatki, ale również miód i napar, który pomaga zwalczyć przeziębienie. Jest jednak coś, co można przygotować szybko, oraz przez cały rok, można przechowywać, i spożywać, aby poprawić kondycję fizyczną i psychiczną. To nic innego, jak ocet, który można przygotować w kilka minut. Jak się do tego zabrać? Co przygotować, by zrobić domowy, smaczny oraz zdrowy ocet z mniszka lekarskiego ? O to nasz przepis!

Przepis na ocet z mniszka lekarskiego.

Ocet bardzo prosto można przygotować z rzeczy, które znajdują się w domu. W tym celu, wystarczy przygotować słoik, koniecznie wypatrzony, najlepiej litrowy. Ponadto potrzebna jest gaza lub ściereczka, gumka, cukier, woda oraz kwiaty mniszka.

Jak przygotować ocet?

Aby przygotować ocet z mlecza, należy zebrać kwiaty, które rosną jak najdalej ruchliwych miejsc, by mieć pewność, że nie są one zanieczyszczone. Po zebraniu, kwiaty należy umieścić na ściereczce i pozostawić na kilka godzin, aby wszystkie mieszkające w kwiatach, drobne, czarne robaczki, wyszły z kwiatostanu. Tak przygotowane kwiaty, przekładamy do porządnie umytego, oraz wyparzonego słoika. Należy zapełnić nimi 3/4 pojemności naczynia. Kolejnym krokiem w produkcji domowego octu, jest zagotowanie wody z dodatkiem cukru, w celu sporządzenia syropu, którym zalejemy kwiaty. Odpowiednie proporcje, to 4 łyżki cukru, na litr wody. Przygotowany syrop, należy odstawić do przestygnięcia, a następnie zalać nimi kwiaty mniszka.
Uwaga! Podczas zalewania kwiatów, należy zwrócić uwagę na ilość wody w słoiku. Podczas fermentacji, stan wody podniesie się, dlatego należy zostawić miejsce, aby zawartość się nie wylała. Następnie przykrywamy nasz przyszły ocet ściereczką, nakładamy gumkę, i odstawiamy zawartość na trzy tygodnie w ciepłe, zacienione miejsce.

Podczas produkcji domowego octu, należy pamiętać o regularnym mieszaniu go, w celu uniknięcia pojawienia się pleśni, na wystających częściach roślin. Po upływie 3 tygodni, gotowy ocet, należy odcedzić. Zawartość kwiatów wyrzucamy, a ocet przelewamy do wypatrzonych butelek, i przechowujemy w ciemnym i chłodnym miejscu.

Produkcja octu nie jest trudna, ani kosztowna, dlatego warto poświęcić odrobinę czasu, i samodzielnie przygotować cenny ocet, który można wykorzystać na wiele sposobów.