Zakupy, jedni je kochają, inni nienawidzą. Niezależnie, do której grupy się zaliczasz, pamiętaj, aby były przemyślane. Tylko takie zaspokajają rzeczywiste potrzeby i nie przyczyniają się do dalszej degradacji środowiska.

Zakupy i ich wpływ na środowisko

Rosnąca świadomość ekologiczna pomaga zmieniać konsumpcyjne nawyki. Nawet jeżeli nie jesteś minimalistą, ale dokonujesz sensownych wyborów, zyskujesz. A razem z Tobą zyskuje planeta. Przemyślane zakupy, produkty dobrej jakości – to wszystko ma bezpośrednie przełożenie na mniejszą degradację środowiska, w którym i Ty żyjesz. Mniejsze zanieczyszczenie to mniej chorób i lepsza jakość życia, i nadzieja, że zostawimy po sobie coś więcej, aniżeli zniszczoną i wyjałowioną planetę.

Oszczędność czasu i pieniędzy

Sprawunki, nawet te najmniejsze generują koszty. Ograniczenie tych bezsensownych, to więcej pieniędzy na koncie i oszczędności, które mogą być zabezpieczeniem na tzw. czarną godzinę. Mniej konsumpcyjny styl życia, da Ci więcej czasu na realizację pasji i rozwijanie zainteresowań. Więcej funduszy na Twoim koncie, to mniejszy stres i brak przymusu dorabiania po godzinach. Teraz możesz świadomie wybrać, na co chcesz przeznaczyć swój wolny czas.

Minimalistyczna przestrzeń i porządek

Mniej przedmiotów to więcej miejsca w domu. Mniej rzeczy to więcej spokoju, brak problemów z ich umiejscowieniem i porządek, który łatwo utrzymać. Już nie musisz zastanawiać się gdzie upchnąć dodatkową parę butów, a z szafy nie wysypują się ubrania. Posiadając mniej, dokładnie wiesz co i gdzie leży. Ta wiedza powoduje, że rano w popłochu nie przekopujesz się przez stertę rzeczy, szukając tej właściwej.

Mniej znaczy więcej

Ograniczając sprawunki, zyskujesz więcej swobody i pieniędzy. Z czasem zaczynasz doceniać, to co masz, inwestujesz swoją energię w coś, co sprawia Ci faktycznie radość. Już nie gonisz za kolejnymi dobrami materialnymi, bo wiesz, że nie są Ci potrzebne. Jesteś zadowolony ze swojego życia, które trwa tu i teraz a Ty nie chcesz marnować ani sekundy z niego na rzeczy, o których zapominasz, jak tylko znajdą się w Twojej szafie.

Satysfakcja z życia

Satysfakcjonujące życie to takie, w którym odczuwasz radość i spełnienie. Nie doświadczysz go, uganiając się za kolejnymi dobrami materialnymi. Nie będziesz zbudowany, tym co masz, ani gdzie jesteś, jeśli nie zrozumiesz, że przedmioty materialne Cię nie definiują. Prawdziwe szczęście to być, a nie mieć. Warto, żebyś pamiętał o tym, udając się na kolejne zakupy, że to nie przedmioty decydują o szczęściu, ale Twój stosunek do nich.

Nadmierna konsumpcja jest przyczyną szybkiego wzrostu zanieczyszczenia środowiska naturalnego i pogarszającego się stanu zdrowia wielu osób. Ograniczając zakupy i wybierając przedmioty wielokrotnego użytku, mamy szansę na spowolnienie tego procesu, który w przyszłości może uniemożliwić życie na ziemi. Warto o tym pamiętać wybierając się po kolejne sprawunki.